Шампионът на България – Лудогорец, ще продължи европейските си участия, след като загуби с 1:3 последния си мач от Лига Европа от Рома в изключително драматична среща, играна на препълнения до краен предел „Олимпико“. „Орлите“ изиграха много солидно първо полувреме във Вечния град и поведоха логично в резултата в 42-ата минута, когато Рик Джонатан пое топката от половината на Лудогорец и прекоси останалата част от терена, за да порази с мощен удар вратата на Руи Патрисио.

Втората част започна стихийно за „джалоросите“ след промените, които наложи Жозе Моуриньо, но реферът Никола Дабанович в рамките на 10 минути отсъди много спорни две дузпи за домакините, които бяха реализирани чрез Лоренцо Пелегрини и те обърнаха развоя на срещата.

В 75-ата пък отново Дабанович се намеси, след като отмени гол, отбелязан от резервата Нонато, след като прегледа ВАР и видя нарушение на Рик Джонатан, което отново предивзика полемика. Пет минути преди края на срещата пък Николо Дзаниоло прати за трети път топката в разградската врата и класира Рома като вторият отбор в група С напред във втория по сила турнир на УЕФА.

Срещата започна с по-добър контрол на топката от "джалоросите" пред препълнения до дупка "Олимпико" и мощните възгласи от феновете на домакините. В петата минута халфовата линия на "орлите" сбърка при хода на изграждането на нападението, а Неманя Матич комбинира с капитана Лоренцо Пелегрини. Халфът отправи удар от средна дистанция с десния крак, ала топката прелетя край десния страничен стълб на Падт.

start-photo.bg
77 снимки

В седмата минута Лудогорец стигна до отличен шанс за гол. Текпетей открадна топката вдясно край аутлинията на Рома от Матиас Виня. Ганаецът си бутна кълбото в наказателното поле и даде много добро центриране за нападателя Игор Тиаго, който се размина по причудлив начин с топката и не успя да нанесе удар към вратата на Патрисио. В десетата минута удар на Пелегрини от фал отиде аут. В 13-ата Рик Джонатан се понесе по лявото крило на Рома, а Камара пребъна бразилеца, но това остана неотразено от черногорския рефер.

След четвърт час игра Ел-Шарауи пласира добро центриране в наказателното поле на "орлите". Антон Недялков се размина с топката и тя беше атакувана от Роджър Ибаньес, но той стреля неточно. Рома наложи натиск в половината на Лудогорец, а удар на Матич беше спасен от Падт. Секунди след това Белоти тръгна по левия фланг при контраакция и погледна към втурналия се отдясно Ел-Шарауи, но витален шпагат на Нареси блокира опита за удар на италианеца с №92.

В 21-ата "орлите" организираха чудесно нападение. Текпетей подаде към Рик Джонатан, който му върна топката в наказателното поле сам срещу Патрисио. Ганаецът шутира през шпагата на Крис Смолинг, но бранителят на италианците направи достатъчно, за да повдигне топката над напречната греда на португалския страж на "джалоросите". Две след това опит на Пелегрини след завъртане отлетя встрани.

В 27-ата минута Каули пое с глава и си поведе отлично топката. Той подаде отляво към Рик Джонатан, който излъга Ибаньес, но не понечи да шутира и върна към Каули. Бразилският халф комбинира повторно, този път с Пьотровски, но халфът нямаше засилка за шут и ударът му беше слаб, след което уловен от Руи Патрисио.

Седем преди края Текпетей напредна през средата и подмина с лекота Крис Смолинг, след което шутира силно с левия крак по земя, ала встрани. При следващото нападение на "джалоросите" Карсдорп даде центриране отдясно, а Белоти "избяга" на Оливие Вердон. Нападателят на италианския национален отбор стреля от въздуха, но доста неточно. В 41-ата минута Лудобгорец нацели греда на Рома. Текпетей беше вдясно и подаде към Рик, който продължи за Каули, но ударът на бразилеца срещна левия страничен стълб на Патрисио.

Рома Лудогорец

източник: Sofascore

Пропуските на Лудогорец в хода на първата част секнаха в 42-ата минута. Тогава Рик Джонатан дриблира с топката отпреди центъра и нямаше кой да го достигне, след което шутира мощно от дъгата на Рома към вратата и откри разпечата Патрисио с чудесен удар - 1:0 за родния шампион.

Попадението притъпи устрема в играчите, водени от Жозе Моуриньо, а в добавеното време удар на Рик Джонатан отлетя над напречната греда на португалския страж на римляните. На почивката Жозе Моуриньо предприе три промени в своя състав, след като в игра влязоха Николо Дзаниоло, Брайън Кристанте и Кристиан Волпато. Те заеха местата на Андреа Белоти, Меди Камара и Рик Карсдорп.

"Джалоросите" започнаха стихийно срещата през втората част, като първо Волпато можеше да изравни резултата, но шпагат спря резервата, след което топката отиде към друга такава - Дзаниоло. Любимецът на домакинските фенове шутира силно, но Падт отрази, а секунди след това отново негов удар бе отразен от нидерландския страж на разградчани.

Gulliver/GettyImages
31 снимки

В 51-ата удар на Аксел Фон Витри от фал бе отразен от Руи Патрисио. Минута след това "орлите" оцеляха. Волпато напредна отляво и шутира по диагонала, а топката се отби в крака на Вердон, след което задмина Падт, но за щастие на стража на родния отбор тя отиде в ъглов удар. След него Смолинг стреля с глава, но Падт отново спаси.

Вихрушката на "джалоросите" донесе резултат в 54-ата минута, когато Тами Ейбрахам гърдира топката в наказателното поле за Дзаниоло, а Сисиньо закъсня и подпря в гърба Дзанило, след което черногорският рефер даде спорна дузпа за Рома. Зад топката застана Лоренцо Пелегрини, който изравни резултата и вдигна на крака "Олимпико" - 1:1.

В 63-ата минута черногорският рефер отсъди втора дузпа за Рома, след като Дзанило беше изведен в наказателното поле на Лудогорец. Оливие Вердон догони халфа, след което имаше единоборство, след което реферът отсъди доста спорен фал за домакина. Зад топката отново застана капитанът Пелегрини, който се разписа за втори път - 2:1. Заради спорове жълти картони получиха Пьотровски и Недялков от разградчани, което ги вади заради наказания за следващия мач на "орлите" в европейските клубни турнири.

Шимунджа реагира с три промени, пускайки в игра Десподов, Тисера и Нонато.

Двайсетина минути преди края удар по диагонала на Дзанило беше отразен от Падт. В 74-ата Каули Оливейра тръгна на пробив отляво и изчака влезлият като резерва Матиас Тисера да излезе на позиция. Последва пас и шут от аржентинеца, ала Патрисио с крака спаси. Натискът на "орлите" пак донесе резултат четвърт час преди края. Рик Джонатан подаде към Тисера, който шутира, но топката се отби в гърба на бранител на Рома, след което отиде в Нонато, който матира Патрисио - 2:2. Черногорският рефер реши да преразгледа ситуацията след съвет с ВАР и на екраните видя фал на Рик срещу играч на Рома при единоборство с ръка, което отново породи изключително спорни реакции. При повторението се видя, че играчът на Рома реагира три секунди след съприкосновението, но в крайна сметка голът беше отменен.

Пет минути преди края "джалоросите" предрешиха изхода от срещата. Направилият много силно полувреме за домакините - Дзанило, пое топката и влезе в наказателното поле на родния отбор, след което шутира с десния крак и я прати между краката на Падт. В последната минута от редовното време реферът изгони с директен червен картон Оливие Вердон след намесата на ВАР, след като бенинецът събори при единоборство Залевски, който падна и левият крак на Вердон попадна в лицето му.