Лацио победи Рома с 3:0 в първото в историята дерби на италианската столица, което се игра пред празни трибуни. Чиро Имобиле (15) откри за символичните домакини, а Луис Алберто (23) удвои преднината на "римските орли". През втората част испанецът с втория си гол в мача направи резултата класически.

Лацио бе пълновластен господар на терена през всичките 90 минути и логично стигна до този изразитлен успех. От своя страна Рома затрудни Пепе Рейна чак в заключителните минути на двубоя и не успя да отговори на високото темпо на противника си. С постигнатия успех "римските орли" се изкачиха на седмата позиция в Серия А с актив от 31 точки, докато "римските вълци" са трети с три повече.

Gulliver/GettyImages
62 снимки

Символичните гости стартираха по-активно и възпитаниците на Пауло Фонсека изграждаха атаките си с продължителни разигравания, докато "римските орли" показаха, че ще залагат на директен стил с бързо изостряне на нападенията си.

В 8-ата минута Чиро Имобиле отправи първият удар в двубоя, но той бе слаб и Пау Лопес улови без проблеми.

Двата тима продължиха с високото темпо, но не футболистите не предприемаха излишни рискове и залагаха на сигурна игра.

В 15-ата минута Лацио откри резултата. Защитата на Рома не успя да се справи с една наглед лесна топка, след което нападателите на домакините притиснаха съперника си и фаталната грешка бе направена от Рожер Ибанес, а за Чиро Имобиле бе лесна задача да реализира в мрежата на Пау Лопес.

В 23-ата минута "римските орли" удвоиха преднината си. Мануел Ладзари бе съборен в наказателното поле от Рожер Ибанес, но Даниеле Орсато не посочи бялата точка. Крилото на домакините се изправи бързо и подаде към непокрития Луис АЛберто, който с удар в долния десен ъгъл реализира.

В следващите минути Рома притисна съперника си, като принуди домакините да се приберат дълбоко в половината си, но защитата пред Пепе Рейна се справи с натиска. В 36-ата минута Лоренцо Пелегрини копна елегантно в наказателното поле към Един Джеко, който свали с глава към Хенрик Мхитарян, но изстрелът на арменеца премина покрай левия страничен стълб.

В заключителните минути на първото полувреме двата отбора заформиха здрава битка, но това не водеше до положения пред една от двете врати и резултатът остана непроменен.

Още в началото на втората част Лацио имаше добра възможност да направи резултата класически. Мануел Ладзари нахлу в наказателното поле, преодолявайки Рожер Ибанес, след което топката стигна до Чиро Имобиле, но капитанът на "римските орли" не успя да намери Луис Алберто.

В 57-ата минута Пау Лопес бе принуден да улови плътен изстрел от дистанция на Чиро Имобиле. Две по-късно вратарят на Рома отново се намеси решително след изстрел отблизо на Сергей Милинкович-Савич.

Малко по-късно Лацио организира нова великолепна атака. Чиро Имобиле нахлу в наказателното поле и центрира към Фелипе Кайседо, който макар максимално затруднен нанесе удар, но Пау Лопес улови. В следващото нападение Луис Алберто изведе зад гърба на защитата капитана на домакините. Нападателят напредна и нанесе изстрел, след което последва отлична намеса от страна на стража на "римските вълци".

В 67-ата минута логичното се случи и Лацио направи резултата класически. "Римските орли" организираха поредна великолепна атака чрез Мануел Ладзари. Крилото продължи към Жан Даниел Акпа Акпро, който веднага подаде около дъгата на наказателното поле към Луис Алберто. Халфът овладя и с прецизен удар в долния ляв ъгъл реализира.

Домакините продължиха да действат по-добре и заиграха със завидно самочувствие, докато гостите не намираха начин, по който да застрашат Пепе Рейна.

В 85-ата минута испанският вратар направи страхотно спасяване, след като Един Джеко стреля отблизо. В добавеното време на двубоя Луис Алберто стреля от границата на наказателното поле, но Пау Лопес улови. Това бе и последната по-сериозна опасност пред една от двете врати и Лацио се поздрави с трите точки.

ЛАЦИО - РОМА 3:0

1:0 Имобиле 15'

2:0 Алберто 23'

3:0 Алберто 67'

СТАРТОВИТЕ СЪСТАВИ:

ЛАЦИО: Пепе Рейна, Луис Фелипе, Франческо Ачерби, Щефан Раду, Мануел Ладзари, Луис Алберто, Лукаш Лейва, Сергей Милинкович-Савич, Адар Марушич, Чиро Имобиле, Фелипе Кайседо

Треньор: Симоне Индзаги

РОМА: Пау Лопес, Джанлука Манчини, Крис Смолинг, Рожер, Рик Карсдорп, Гонсало Вияр, Жордан Верету, Леонардо Спинацола, Лоренцо Пелегрини, Хенрих Мхитарян, Един Джеко

Треньор: Пауло Фонсека