Жестоко хуленият Антоан Гризман избра точния момент, за да избухне, когато бе най-нужен на Атлетико Мадрид. Воден от френското острие, тимът на Диего Симеоне победи Рома с 2:0 в предпоследния кръг от груповата фаза на Шампионската лига и така съхрани минимални надежди за продължаване напред.

Гризман откри резултата с феноменална странична ножица, а после асистира за попадението а Кевин Гамейро, който оформи крайния резултат, след като съперникът бе останал в числено намален състав. Рома не се доближи дори на йота от вдъхновената си игра при успеха над Челси, но все пак има аванс от 2 точки пред испанците и по-важното – заключителен мач у дома срещу тоталния аутсайдер в групата Карабах. Точка в Мадрид щеше да е достатъчна на римляните, за предсрочно продължаване в следващата фаза, а сега те са длъжни да победят азербайджанците, за да не зависят от крайния изход на другия финален сблъсък между Челси и Атлетико в Лондон.

Първите минути на мача бяха доста динамични, а Атлетико имаше първата чиста възможност в 9-ата минута. Тогава топката се задържа в наказателното поле на Рома, където Лукас Ернандес даде успоредно центриране отляво. Кълбото мина през купа от играчи и се насочи към Фернандо Торес при далечната греда, като само крачка не стигна на нападателя, за да засече в опразнената врата.

Рома отвърна с хубава атака отляво, при която Александър Коларов напредна и центрира в зоната пред вратарското поле. Там Джеко бе блокиран и не успя да стреля, а в карамбола Жерсон стигна до нея. За свое нещастие бразилецът не осъществи хубав контакт с кълбото и волето му отлетя високо над целта.

Последва сравнително дълъг отрязък от мача без нищо кой знае интересно да се случва на терена. Той бе нарушен в 23-ата минута, когато Ферейра-Караско направи чудесен рейд отляво и елиминира съпротивата на Бруно Перес. Белгиецът пусна прострелно центриране към близката греда, където Гризман бе понатиснат и не успя да отиграе, а след него и Торес се размина с топката непосредствен пред вратата.

В 30-ата минута Гризман получи от Коке и веднага се устреми към дъгата. Играчите на Рома подходиха пасивно и позволиха на французина да шутира от около 20-ина метра, като изстрелът премина сравнително близо покрай левия стълб на Алисон.

Четири минути преди края на първото полувреме Аугусто Фернандес успя да отбележи във вратата на Рома с чуден далечен шут, но не без преди това да си помогне с ръка. Решението на Кайперс беше абсолютно акуратно, макар и посрещнато с бурни протести от „рохибланкос” и иронични аплодисменти от Диего Симеоне.

След паузата Атлетико продължи да бъде една идея по-настъпателен предвид ситуацията в класирането. В 54-ата минута домакините организираха бързо нападение, при което Гризман продължи надясно за Ферейра-Караско. Французинът без проблем литна един съперник в наказателното поле, а сетне и втори, но пък Костас Манолас по чудесен начин парира с шпагат.

По доста куриозен начин Рома можеше да открие резултата в 65-ата минута. Тогава от самата тъчлиния Раджа Наинголан изстреля изненадващ фалцов шут. Вратарят Ян Облак не разчете ситуацията добре и само изгледа как топката среща левия стълб и остава в игра.

Все пак в 69-ата минута Атлетико все пак постигна своето по забележителен начин. Фернандо Торес получи топката пред дъгата и елегантно копна за влезлия преди минути в игра Анхел Кореа. Ажрентинецът стигна топката в наказателното поле и с отчаян ход я центрира от самата аутлиния. Подаването дойде перфектно за Антоан Гризман, който без дори да се замисли от 6-7 метра го заби в мрежата със зрелищна задна ножица – 1:0.

Мигове по-късно домакините можеха да удвоят аванса си. Друга от резервите на „дюшекчиите” Кевин Гамейро получи топката отляво и полека тръгна към наказателното поле. Французинът изчака включването на Торес и го изведе сам срещу вратаря под остър ъгъл. Ветеранът шутира добре по диагонала, а Алисон с тяло затисна топката.

Заключителните минути бяха още по-тежки за Рома, който в 82-ата остана с човек по-малко на терена. Бруно Перес направи ненужно груб фаул и си изработи втори жълт картон, което принуди италианците да доиграят срещата с  10 души.

Логичното се случи 4 минути по-късно. Антоан Гризман съсече отбраната на Рома с чудесен извеждащ пас към Гамейро. Алисон опита да притисне нападателя, като излезе напред, но лесно бе преодолян. Впоследствие за Гамейро остана най-лесно, а именно да намери опразнената врата – 2:0.

Така ако не друго, то с първата си победа в ШЛ за кампанията хората на Диего Симеоне си гарантираха, че ще играят най-малкото в елиминациите на Лига Европа. За второто място в групата ще им бъде нужна победа над Челси на английска земя, а в същото време Карабах да хване поне реми на Рома в Италия.

АТЛЕТИКО МАДРИД – РОМА 2:0

1:0 Антоан Гризман 69’

2:0 Кевин Гамейро 85’

Атлетико (4-4-2): Ян Облак – Томас Партей, Хосе Мария Хименес, Лукас Ернандес, Филипе Луис – Саул Нигес, Аугусто Фернандес (58’ – Анхел Кореа), Коке /к/ (63’ – Габи Фернандес), Яник Ферейра-Караско (67’ – Кевин Гамейро) – Фернандо Торес, Антоан Гризман

Треньор: Диего Симеоне

Рома (4-3-3): Алисон Бекер – Бруно Перес, Костас Манолас, Федерико Фасио, Александър Коларов – Лоренцо Пелегрини (62’ – Кевин Строотман), Максим Гоналон (78’ – Стефан Ел Шаарави), Раджа Наинголан – Жерсон да Силва (70’ – Грегоар Дефрел), Един Джеко, Диего Пероти

Треньор: Еузебио Ди Франческо

Стадион: „Уанда Метрополитано” (Мадрид)